Far Ayarı Nasıl Yapılır? Far Ayarı Fiyatı Mecidiyeköy

SEPETİ SİL
Siparişi Tamamla

Far Ayarı Nedir?

Güvenli bir yolculuk için, trafikte aracınızın far gücünün doğru bir açıda olması gerekir. Bu yüzden araç üretimlerinde, far teknolojisi sürekli olarak gelişmektedir. Far ayarı sadece sizin için değil, karşı sürücüler ve yayalar içinde güvenlik unsurudur. Bu nedenden asla ihmal edilmemesi gerekir. Biliyorsunuz ki birçok istenmeyen kazalar bu önlemler alınmadığı, kurallara uyulmadığı için gerçekleşiyor. Bilhassa gece sürüşünde farın ne kadar önemli olduğu tartışılamaz. Mutlaka uzman kişiler tarafından aracınızın far ayarı doğru olduğundan emin olmalısınız.

 ART Lastik Far Ayarı Mecidiyeköy

Far Ayarı Nasıl Yapılır?

Far ayarı doğru olan bir araçta, farlar her 10 santimetrede 1 santimetre aşağı gelecek şekilde ayarlanmıştır. Bu tekniğin amacı farın yansıyan ışığını, zemine değmesini sağlayarak sürücünün görüş açısını temiz şekilde göstermektir.

Far ayarını çoğu insan kendi yapmaya çalışmaktadır. Ancak uzman eli değmeden yapılan ufacık bir hata size büyük kayıplar olarak dönebilir. Lastik servislerinde far ayarı özel cihazlar ile yapılır, konusunda tecrübeli, uzman ustalar tarafından kontrol edilir. ART Lastik olarak bu cihazlardan faydalanılmasını, işinizi emin ellere yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Her araçta üç tane far çeşiti bulunur, bunlar; uzun farlar, kısa farlar ve sis farlarıdır. Her birinin ayarının uygun açılarda ayarlanması gerekir.

Cihaz kullanılmadan yapılan far ayarında ise;

-Arabanın, düz beyaz bir duvar karşısında durması gerekir.

-Aracın burnu tamamen duvara yaslanır ve araç ambleminin olduğu hizada, duvara bir işaret konulur.

-Konulan işaretin yanlarına sağ ve sol farlarında ortasına denk gelecek şekilde de işaretleme yapılır. Ve bu işaretlerin yere olan yüksekliği de not edilir.

-İşaret koymuş olduğunuz noktanın 10 santimetre aşağıya da işaretleme yapılır.

-Sonrasında aracınız duvardan 10 santimetre geriye alınır. Bunun nedeni işaretin 10cm aşağısı hesaplanacağından dolayıdır.

-Ve far ayarlama ibarelerinden ayar “0” a eşitlenir. Sonra kısa far ayar kontrolü yapılır.

-Farlar yandığından sonra yansıyan ışığın, aşağıdaki çizginin altında kalması gerekir.

 

Eğer bu talimatlara uyulduysa far ayarı yapılmıştır. Ancak önceden de yazımızda belirttiğimiz gibi, far ayarı işlemi için bu konuda uzman bir servisten hizmet almanız en doğrusu olacaktır.

 

Far Ayarı Fiyatları

Belirli aralıklarla yaptırmanız gereken far ayarı hizmeti, lastik servisimizde oldukça uygun fiyatlarla yapılmaktadır. Teknolojik cihazlar sayesinde bu işlem, her araca uygun şekilde yapılır. Eğitimli ustalar takibinde yapılan işlem, sonrası kontrol edilir.

Maliyet olmasın diyip, ücretsiz bu hizmeti veren yerlerden işlem yaptırmanız gerçekten sağlıklı olmayacaktır. Belirli aşamaları uygulayıp oldu denip, sizin güvenliğinizi hiçe sayan kişilere bu işlemi yaptırmamanızı öneririz. Far ayarı hizmeti çok pahalı olmamakla birlikte, önemli bir işlemdir, lütfen unutmayınız.
far ayarı yapan yerlerfar ayarı nedirfar ayarı fiyatı mecidiyeköydoğru far ayarı