Jant Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? - lastikjantavm.com

SEPETİ SİL
Siparişi Tamamla

Jant Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otomobil almak kimi insan için bir vazgeçilmez sevda, kimi insan için ise ihtiyacını karşılayacak araçtır. Kimi insan bir araçla seneler geçirir, kimisi birini alır, hevesini alır, elden çıkarır, yenisine biner. Bineceği her araç için ise, tarzına, gözüne hitap etsin ister. Aldığı araçta ilk göze çarpan aksesuar janttır. Bir aracı ilk bakışta jantı belli eder. Genele bakıldığında, araç sahipleri jantım biraz daha geniş olsun, lastiği geniş olsun, araç alçak olsun gibi değişiklikler istendiği gözlenmektedir. Ancak bu seçimlere yaparken, dikkat edilmesi gereken bir çok önemli hususlar vardır.

Bu hususların başında da jant alırken dikkat edilmesi gerekenler gelir. Öncelikle alınacak olan jantın, aracın teknik yapısıyla birebir uyumlu olması lazım. Aracın teknik sertifikasında, hangi lastik ebatı ile takılması gerektiği, hangi jant ölçüsünün uygun olacağı, jantın kesit genişliği, jant ölçüsünün uygun olacağı inç aralığı, muadil ebatlar yer almaktadır. Bu önerilere göre aracın lastiği, jantı değiştirilmelidir. Orijinal lastik, jant değiştirilirken de, değişecek olan lastiğinde bir önceki lastiğin dış çapı ile aynı olması gerekmektedir. Bu ölçülerin değiştirilmemesinin sebebi, aracın teknik ölçüleri hazırlanırken, bir turda kat ettiği mesafeye göre hesaplanarak yapılır. Takılacak yeni lastik, bu kuralı bozuyorsa, araçtan istenilen randıman alınamaz.

Jant Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jant alırken dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri de “Ofset”tir.

Ofset Nedir?

Ofset, jantın içerde ya da dışarda duruşu olarak ifade edilir. Bu bilgide mutlaka jantın ve otomobilin güvenlik sertifikasında yazar. Mutlaka belirtilen ofset değerine uymak gerekir. Uyulmamasının getireceği sıkıntılar, jantın lastikten daha içerde ya da çok dışarda durması,  fren anında ve virajlar da yaşanabilecek sıkıntılar, araçta yük varken ya da hız arttığında tekerleğin çamurluğa sürtmesi ile birlikte yaşanabilecek sorunlar oluşur. Yani jant ve lastiğin aynı kesit çizgisi üzerinde olması gerekmektedir.

 

Jant Büyütülürken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Aracınızın jantı 15 inç iken, 18 çıkarıldığında, takacağınız lastiğin yanak yüksekliği düşecek, viraj performansı artacaktır ancak beraberinde lastiğin taban genişliği de artacaktır. Çünkü jant büyüdükçe, lastiğin kesit genişliği de genişler. Bunun sonuncunda da lastikten istenen konfor alınamaz. Özellikle yolun, zeminin engebeli ve bozuk olduğu yerlerde, lastiğin darbe direnci azalacaktır. Yanak kısmı 65 iken, 45’lere düşürüldüğünde, lastiğin yanak bölgesindeki hasarlanmalara yol açacaktır.hangi jant daha iyijant seçimi nasıl olmalıofset nedirjant alırken nelere dikkat edilmeli