Kar Zinciri Takılmış Araç Nasıl Kullanılmalı?

SEPETİ SİL
Siparişi Tamamla

Kar Zinciri Takılmış Araç Nasıl Kullanılmalı?

Mevsimlerin yer yer, bölge bölge değişiklik gösterdiği şu senelerde aracımız Ekim, Kasım aylarından kışa hazır hale getirilmelidir. Mutlaka aracımızın bagajında kar zinciri, imdat kelepçesi veya kar paleti aksesuarlarından birini bulundurmalıyız. Kar zincirleri geçmişten günümüze, her kış ihtiyaç duyduğumuz, kar paletlerinden daha az maliyetli aksesuardır. Özellikle karlı zamanlarda sürekli trafikte seyir halinde olan tüm araçlarda olması gerekmektedir. Karlı bir güne uyandık, zincirimizi taktık, peki ama doğru mu kullanıyoruz? Bu sorunun cevabına sizler için yazımızda yer verdik.


Kar Zinciri Nasıl Kullanılır?

Zincir takılan araçların kullanımında dikkat etmemiz gerekenler;

- Zincirimizin lastiğe montajı yapılırken, tam oturtulduğunu ve gerdirme işleminin tam olarak yapıldığını kontrol etmeliyiz.

- Kar zincirimiz lastik üzerindeyken, 200-300 metre yol gittikten sonra aracımızdan inip, zincirlerin gerginliğini yeniden kontrol etmeliyiz. Herhangi bir gevşeme olmuşsa, yeniden gerekli düzeltmeleri uygulamalıyız.

- Kar zinciri aracımıza takıldıktan sonra hız limitimiz 50 kilometreyi geçmemelidir. Belirtilen limitin üzerine çıkıldığında zincir kopabilir.

- Kar zincirlerimizi karın yerde olduğu bölgelerde kullanmalıyız, kuru zeminde zincir kullanmak aracımızın lastiklerine zarar verebilir. Asfalt, karlı zemin kadar yumuşak olmayacağından zincir direk sert yüzeyle temas ettiğinde lastiğe doğrudan sürtme yapar. Dolayısıyla zincir kopabilir, kopan zincir aracın kaportasına savrularak hasar verebilir.

Her araç için kar zinciri kullanılabilmektedir. Otomobiller, 4x4 arazi araçları, ticari araçlar, otobüsler, kamyonlar, uzun yol yapan tırlar, iş makineleri için üretilmiş birçok ölçüde zincir bulunmaktadır. Aracınızın lastik ebatlarına uygun kar zincir modellerini görmek için “Kar Zinciri Fiyatları” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.kar zinciri kullanımı