Lastik Hava Basıncının Önemi - Doğru Lastik İçin Bakım

SEPETİ SİL
Siparişi Tamamla

Lastik Hava Basıncının Önemi

Bir aracın en önemli güvenlik unsuru “lastiklerdir”. Aracınız ne kadar lüks, ne kadar konforlu, ne kadar motor gücü iyi bir araç olsa da, altında onu yola bağlayan lastikleri iyi değilse, can güvenliğiniz tehdit altındadır.

Her şeyin en yenisini, en teknolojiğini kullanmak istiyoruz ancak bu teknolojinin bize sunduğu her yapıyı tam olarak anlayamıyoruz. Güvenlik unsurlarını çok göz önünde bulundurmuyoruz. Emniyet Genel Müdürlüğünün raporlarına bakıldığında günümüzde yapılan kazaların %97’sinin sürücüden kaynaklandığını görüyoruz. Sürücülerin kaza sonrası tepkileri, zemin kaygandı, birden önüme çıktı, frene bastım ama araç durmadı oluyor ancak kendisindeki ihmalleri genelde sorgulamıyorlar. Sonuçta aracın hakimiyeti tamamen sürücüde, sürücü nasıl yönlendirirse araç onu yapar. Ve bu düzenin sağlanması içinde, aracın tüm teknik yapısının doğru olması gerekmektedir. Bu önlemlerin başında da lastiğin hava basıncının kontrolü gelir.

Lastik Hava Basıncı Ölçer

Lastik hava basıncı, ayda bir kez mutlaka kontrol etmelisiniz. Basınç seviyesi doğru olmayan lastik, rot balans bozukluğu, süspansiyon bozuklukları yaratır, bu sebeplere bağlı olarak can güvenliğini tehlike altına girer.

Lastik hava basıncı doğru seviyede basıldığında, fren mesafesi kısalır, aracın manevra kabiliyetinde artış görülür. Belirli periyotlar ile, profesyonel lastik servislerinde kontrolleri yaptırmanızı sık sık öneriyoruz. Ve lastik soğukken bu kontrolden geçirilmesinde yarar vardır.


Doğru Lastik İçin Bakım Önerileri

*Araç üzerindeki lastikleriniz ve yedek lastiklerinizi belirli aralıklarla mutlaka lastik hava basıncını kontrol ettirin.

*Lastik hava basıncı kontrol edilirken lastikleriniz soğuk olsun çünkü lastiğin sıcaklığı, ısısı lastiğin basınç seviyesini olduğundan yüksek gösterecektir. Buda doğru bir sonuç elde etmemenizi sağlar.

*Aracınızın rot balans ayarını yaptırmayı ihmal etmeyin.

*Sürüş konforunda sıkıntı yaşamaya başlarsanız, araçtan uğultular duyarsanız lastiğinizin içini de test ettirin.

*Kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanmaya önem gösterin.

*Lastiğin size sunduğu hız ve yük kapasitesine mümkün olduğunca uyun.

Güvenli bir araç için size önerilerimiz bu şekilde olacaktır. Sizi yolda kontrol altında tutan, aracınızın sahip olduğu sağlıklı lastikleridir unutmayın. Aracınız kısa aralıklarla yetkili, işinde uzman lastik servis noktaların kontrolden geçirin.lastik hava basıncıdoğru lastik hava basıncılastik hava basıncı ölçerlastik hava basıncı göstergesi